• Textová podstrana

        •  

           

          Kto je školská psychologička?

          Školská psychologička je odborník, ktorý spolupracuje s učiteľmi, zákonným zástupcami a členmi podporného tímu na vytváraní bezpečného, zdravého a podporného vzdelávacieho prostredia.

          Ako pracuje školská psychologička?

           

          Naša školská psychologička vo svojej práci vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového psychologického poradenstva, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v škole. Poskytuje psychologické poradenstvo aj v oblasti rodinných a ďalších sociálnych vzťahov. Realizuje skupinové aktivity zamerané na zlepšovanie sociálnej klímy, komunikačných a sociálnych zručností detí, či prácu s emóciami. Zúčastňuje sa zápisu žiakov do 1. ročníka a aktívne spolupracuje a pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení.

           

           

          V CENTRE ODBORNEJ POZORNOSTI Inklúzia a Dieťa v náročnej rodinnej situácii  V CENTRE ODBORNEJ POZORNOSTIKto je školská špeciálna pedagogička? 

           

          Je to pedagogický zamestnanec školy, ktorý sa

          priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov

          so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

           

           

           

           

          Ako pracuje školská špeciálna pedagogička?

           

           

          Práca so žiakmi :

           

          Naša školská špeciálna pedagogička  pracuje so žiakmi individuálne. Individuálna špeciálno-pedagogická reedukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Reedukačné hodiny u každého integrovaného  žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, rozvoj predčíselných a číselných predstáv, základných matematických operácií a pod.

           

          Spolupráca s učiteľmi:

          Spolupracuje s triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi pri tvorbe individuálneho  vzdelávacieho programu pre každého individuálne začleneného žiaka. Konzultácie s triednymi učiteľmi (počas celého školského roka) ako aj ďalšími vyučujúcimi o zvolenom prístupe a napredovaní žiaka vo výchovno -  vzdelávacom procese, sledovanie efektivity žiakovho vzdelávania v ZŠ. Riešenie novovzniknutých problémov žiakov vo vzdelávaní. Spolupráca s výchovným poradcom pri spracovaní údajov o žiakoch so ŠVVP z dôvodu úprav pri celoplošnom testovaní.

          Spolupráca s rodičmi:

          V dohodnutom termíne individuálne konzultácie, rady a informácie rodičom začleneného žiaka. Individuálne konzultácie a poradenstvo rodičom ostatných žiakov, u ktorých sa objavili problémy v správaní a učení sa – hľadanie riešení.

           

           

           

          Kto je pedagogický asistent ?     

          PONUKA PRÁCE na pozíciu: pedagogický asistent - Oficiálna stránka obce  Tešedíkovo

          Naši pedagogickí asistenti pracujú v súčinnosti s učiteľmi priamo na vyučovacom procese.

           

           

           

           

          Ako pracuje pedagogický asistent?

           

                   So školským podporným tímom a pedagógmi hľadajú účinné stratégie na rozvoj potenciálu detí s vývinovými poruchami učenia. Zameriavajú sa na individuálne potreby žiaka a podporujú ich sebarozvoj. Snažia sa im pomôcť pri prekonávaní úskalí a problémov, s ktorými sa stretávajú. Najdôležitejší pre nich je  najmä empatický, ľudský a priateľský prístup ku každému žiakovi. Ich cieľom je žiaka spoznať a pomáhať mu na jeho vlastnej ceste za vzdelaním. Snažia sa žiakom vytvoriť podporujúcu a pokojnú pracovnú atmosféru, uplatňujú vo vyučovaní multisenzoriálny prístup, pretože žiak postupuje s úpravou učebných osnov a plánov v určených predmetoch. Venujú sa žiakovi individuálne. Vysvetľujú mu preberané učivo, pomáhajú mu pri vypracovaní úloh a rovnako ho usmerňujú pri písaní testov a písomných prác. Pomáhajú žiakom na vyučovaní využívať kompenzačné a didaktické pomôcky, ako napr.: gramatické prehľady na tabuľkách, tabuľky násobenia, matematické a fyzikálne tabuľky, čítacie tabuľky, encyklopédie. Pomocou adekvátnych výchovných metód motivujú a vychovávajú žiakov „zvnútra“. Dávajú im najavo, že sú jedinečnými osobnosťami, ktoré však nesú zodpovednosť za každé svoje rozhodnutie, skutok či správanie. Vo svojej práci sa snažia uplatňovať najmä prosociálny výchovný štýl.

           

           

          Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?

          • žiaci so zdravotným postihnutím – napr. s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou alebo autizmom,
          • žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení,
          • žiaci so špecifickými vývinovými poruchami učenia,
          • žiaci s poruchou aktivity a pozornosti,
          • žiaci s poruchami správania,
          • žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia,
          • žiaci s nadaním.

           

          Ktoré sú najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia?

          Centrum poradenstva a prevencie, Bytča

          Dyslexia  špecifická porucha čítania – pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu.

          Dysortografia –  špecifická porucha pravopisu – pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami.

          Dysgrafia –  špecifická porucha písania – grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen.

          Dyskalkúlia – špecifická porucha matematických schopností – prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a pravo-ľavej orientácii.

          Dyspraxia – špecifická porucha zvládnutia zložitejších manuálnych výkonov – dieťa si nedokáže osvojovať postupy bežných činností – je pomalé, nemotorné, ťažkopádne, má ťažkosti s hrubou aj jemnou motorikou.

          ADHD –  porucha pozornosti s hyperaktivitou.

          ADD –  porucha pozornosti bez hyperaktivity.

          Ako postupovať v prípade, že má Vaše dieťa niektoré z týchto problémov?

          • Oslovte triedneho učiteľa Vášho dieťaťa, príp. priamo školského špeciálneho pedagóga alebo školského psychológa.
          • Na základe nimi vyplnenej prihlášky na odborné vyšetrenie Vám po dohodnutí konkrétneho termínu v Centre poradenstva a prevencie zrealizujú psychologické a špeciálnopedagogické vyšetrenie. Diagnostickými metódami zistia, ktorú z týchto porúch Vaše dieťa má, resp. vylúčia ich prítomnosť.
          • Na základe výsledkov odborných vyšetrení určia správny a najefektívnejší postup pre nápravu špecifických porúch učenia u dieťaťa. Odporučia Vám a škole, ako sa postupovať pri ďalšom vzdelávaní. Poskytnú Vám potrebné rady, reedukačné materiály, ktoré využijete pri zlepšovaní parciálnych zručností Vášho dieťaťa.